Hippophae rhamnoides Pollmix / Homoktövis Pollmix porzó

Hippophae rhamnoides Pollmix / Homoktövis Pollmix porzó.
Hippophae rhamnoides Pollmix / Homoktövis Pollmix porzóHippophae rhamnoides Pollmix / Homoktövis Pollmix porzó
Hippophae rhamnoides Pollmix / Homoktövis Pollmix porzó

A Hippophae rhamnoides Pollmix / Homoktövis Pollmix porzó sarjtelepes, sűrű bozótokat alkotó, ágas-bogas, tövises cserje, vagy esetenként 11 m-re is megnövő kis fa. A tőfaj Európa- és Ázsia-szerte a tengerpartokon, homokdűnéken, sziklákon, az időszakos folyómedrekben és folyóvölgyekben, hegyvidékeken található. Levelei 4–6 cm hosszúak, ezüstösen vagy rozsdabarnán pikkelyesek, később csaknem teljesen pikkely nélkülivé válnak. A levélnyél 1–3 mm hosszú, vagy a levelek ülők. A hajtások ugyancsak ezüstösek, gyakran tövisben végződnek. A virágok aprók, zöldesek, vörösbarnán pikkelyesek, egyivarúak. A termős virágok fürtökben állnak, míg a külön bokrokon fejlődő porzós virágok rövid füzérekben.

A talaj iránt nem igényes, a rossz, száraz sós talajokon, márgán, agyagos kőmálladékon is megél. A telet jól viseli, a fagyok nem károsítják. Gyökérzete a jól levegőző talajokon, többnyire homokon fejlődik zavartalanul. Fényigényes növény 30-50 évig is él és a harmadik évtől kezdődően fordul termőre. Miután kétlaki növény, telepítésekor nő és hímivarú növényeket kell ültetni. A hideget is jól tűri, hiszen a szibériai -40 fokban is megél. Termése augusztus elejétől szeptember végéig érik

190 biológiailag aktív komponenst tartalmaz. Európában és Ázsiában évszázadok óta használják étkezési és gyógyászati célokra. Kínában élő tibeti doktorok sokféle betegség kezelésére használták már több ezer évvel ezelőtt míg Tibetben már gyógyszerként jegyezték fel a nevét. Javasolt ültetési távolsága: 4-5 méter sor és 2-2,5 méter tőtávolság.